Katedrála jako evropské centrum vzdělanosti

Katedrála jako evropské centrum vzdělanosti

Péče o chudé a nemocné a vzdělávání a výchova studentů jsou dvě základní poslání, které se Kristova církev od samotného svého počátku snaží všemi silami naplňovat, aby sama žila tím, co hlásá v radostné zvěsti evangelia a následovala v plnosti našeho Pána Ježíše Krista. Kristovo působení na zemi je spojeno právě s uzdravováním nemocných, utěšováním chudých a zarmoucených, prokazováním milosrdenství a lásky a také s kázáním a vyučováním jeho učedníků, než za nás podal svoji vykupitelskou oběť na kříži, kterou nás vykoupil z hříchu pro život věčný. Mnoho církevních řádů a kongregací se proto soustředí na péči o nemocné a umírající a provozuje nemocnice a jiná zdravotnická zařízení, řada dalších pak provozuje církevní školy různých stupňů. Naše katedrála a její kapitula patřily a patří k té druhé skupině, a to dokonce mimořádně významným způsobem.

Pražská katedrální škola, jejíž počátky můžeme sledovat již po vzniku pražské diecéze, se zapsala tučným písmem do historie evropského středověkého školství, ačkoliv dnes již zůstala tato slavná historie naší katedrály trochu stranou pozornosti. Jednalo se totiž o věhlasnou školu, která z pražské katedrály učinila jedno z významných středověkých center evropské vzdělanosti. Naše kapitula se k této své tradici dosud hlásí. Druhý služebně nejstarší kanovník v naší kapitule je dodnes tzv. scholastikem, jedním ze čtyř kapitulních prelátů a původně se jednalo defacto o ředitele pražské katedrální školy. Dva z našich kanovníků pak dnes působí v kněžských seminářích v Praze a v Římě, kde pečují o výchovu a vzdělávání budoucích kněží a pražský arcibiskupský seminář naše kapitula podporuje i hmotně. Zatímco kanovník Tomáš Roule je spirituálem Papežské koleje Nepomucenum v Římě, kanovník Radek Tichý je rektorem Arcibiskupského semináře v Praze. Mnoho kanovníků naší kapituly pak o oba semináře pečovalo i v minulosti.

Vznik studia při pražské katedrále je patrně spojen s benediktinským řádem, ze kterého pocházeli první pražští biskupové včetně našeho úplně prvního biskupa Dětmara, člověka velmi moudrého a zbožného. Benediktini kladli zvláště velký důraz na kulturně vzdělávací činnost a první pražští biskupové byli v tomto duchu vychováni. O katedrální školu pak pečovali naši kanovníci a v 11. století se tato škola usídlila v objektu kapitulního domu, který byl přistavěn k románské bazilice svatého Víta. Ta nahradila předchozí románskou rotundu, která byla od vzniku biskupství v roce 973 první pražskou katedrálou. Kapitulní dům měl dispozici jednoduchého kláštera s ambitem, přiléhal k severní fasádě baziliky zasahoval tak až do dnešní Vikářské ulice, jeho podstatná část se však nacházela ještě uvnitř půdorysu současné gotické katedrály. Často je v pramenech nazýván „klášterem kostela pražského,“ ačkoliv se o klášter v pravém slova smyslu nejednalo. Biskup pak sídlil v jednoduchém románském paláci situovaném západně od baziliky, ze kterého se po pozdějších stavebních úpravách vyvinulo dnešní Staré proboštství, které stojí v těsném sousedství dnešního západního průčelí katedrály se dvěma věžemi. Tento soubor románských staveb, kterému dominovala bazilika svatého Víta, plnící již tehdy funkci pražské katedrály, byl nazýván kapitulním okrskem.

Celoevropský význam pražské katedrální školy potvrzuje řada zahraničních studentů i vyučujících, kteří zde působili. Jedním z nejzvučnějších jmen je mistr Hubald z Lutychu, učenec, který už dříve získal mezinárodní věhlas v Paříži. Na naší škole působil již v letech 1008 – 1018. Existenci takové kvalitní a věhlasné školy při pražské katedrále je nutné vnímat také v dobovém kontextu. Vůbec nejstarší univerzita na světě vzniká totiž až v roce 1088 v Bologni, tedy zhruba 100 let po vzniku studia při naši katedrále. Na pražské katedrální studium pak ve 14. století minimálně z části navazuje i vznik Univerzity Karlovy, nejstarší univerzity na sever od Alp a na východ od Paříže. V době, kdy již na naší katedrální škole působili věhlasní zahraniční vyučující, ještě nebyla na českém území ani dostatečně rozvinutá gramotnost.

Sami kanovníci naší kapituly na této škole vyučovali. Vyučující nesli označení „magister“ neboli „mistr.“ S označením „scholastik“ jako správce školy se setkáváme poprvé v roce 1203. Kronikář Kosmas, děkan naší kapituly, pak zmiňuje jako správce školy jistého kanovníka Gervasia, velmi vzdělaného a moudrého muže. Velkého rozkvětu pak dosáhla naše katedrální škola za vlády Přemysla Otakara II. Po vzniku Univerzity Karlovy se pražské katedrální studium stává defacto její součástí.

Škola při pražské katedrále pod vedením scholastika z metropolitní kapituly však fungovala i nadále, kdy už bylo původní katedrální studium defacto včleněno do Univerzity Karlovy, a vyučovala se zde gramatika, logika a rétorika. Po zboření románského areálu, který byl nahrazen dnešní gotickou katedrálou, pak škola působila v místě dnešního Mladotova domu a následně do domu č.p. 41 na západním konci dnešní Vikářské ulice, který dnes už neexistuje. Ustoupil novogotické dostavbě naší katedrály.

 

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • Putování po katedrále 2025/2026

    Putování po katedrále 2025/2026

    Římskokatolická farnost u svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která je ve správě Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze zahájila na jaře roku 2024 cyklus mší svatých nazvaný „Putování po katedrále“. Tento cyklus má za cíl obnovit duchovní život v bočních kaplích katedrály. Cyklus pokračuje v aktualizované podobě i nadále. 

  • DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    Z technických důvodů byla Metropolitní kapitula nucena přistoupit ke zřízení nové facebookové stránky katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Změna byla vynucena nemožností vyřešení externích problémů se správou účtu staré stránky. Stará stránka bude v červenci postupně převedena na novou a na začátku srpna 2025 zcela zrušena. Novou stránku najdete pod tímto odkazem. Budeme rádi, když nám zůstanete věrní i na ní. 

  • Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

    Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

    Pozorný návštěvník při pohledu na vnější opěrný systém západní části naší katedrály nemůže přehlédnout zvláštní kamenné baldachýny na velmi subtilních sloupech, které se vyskytují také kolem Velké jižní věže. Až na dvě výjimky zůstaly všechny neobsazené. Pouze na Mockerově západním průčelí jsou pod těmito baldachýny umístěny sochy císaře a krále Karla IV. a prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. K čemu tedy slouží ty ostatní? I pod nimi měly stát sochy, které již nebyly dokončeny. S koncem monarchie a pádem habsbursko-lotrinské dynastie v roce 1918 totiž tyto baldachýny definitivně ztratily svůj smysl. Mělo se totiž jednat o galerii králů, podobnou té, která zdobí západní průčelí katedrály Notre-Dame v Paříži.

  • Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Tisícileté dějiny naší katedrály jsou plné zvratů, období úspěšného budování a opětovného ničení. Její dnešní podoba je výsledkem mnoha dostaveb, úprav a oprav, již neodpovídá původním středověkým plánům a zejména její mobiliář pochází z různých období, neboť ten původní byl průběžně rozebírán, ničen a znovu doplňován. Těžký život naší katedrály jí však přinesl také četné zvláštnosti a paradoxně také i řadu unikátních privilegií, udělených samotným papežem, když katedrála a její kapitula tyto těžké doby přečkaly. O některých z nich vám přinášíme tento článek.

  • Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    V pátek dne 27. června uplyne 90 let od chvíle, kdy naše katedrála hostila ve své době naprosto přelomovou a dnes bohužel již téměř zapomenutou událost, jejíž skutečný význam zůstává zejména s ohledem na následující vývoj československých dějin nedoceněn. Předcházelo jí půlhodinové vyzvánění zvonů všech kostelů v Československu, když v 18 hodin do pražské katedrály vstoupil pařížský arcibiskup Jean kardinál Verdier, papežský legát zastupující papeže Pia XI. na Prvním celostátním sjezdu katolíků československých. Ten zde pronesl zahajovací proslov a pražský arcibiskup Karel Kašpar přečetl v šesti jazycích národů československého státu pověřovací bulu papeže a jeho požehnání.

  • V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    Již od Velikonoc se v katedrále nezastavil kolotoč slavností, svátků a pontifikálních bohoslužeb. Jen za červen jsme v pořadu měly už šest zvláštních bohoslužeb a obřadů. V sobotu 21. června však přichází vrchol červnových mimořádných bohoslužeb, neboť v katedrále přijme kněžské svěcení jáhen Římskokatolické farnosti Dobříš Jan Hála. 

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení