Mezi kanovníky Metropolitní kapituly byli i dodnes známí kronikáři

Mezi kanovníky Metropolitní kapituly byli i dodnes známí kronikáři

Dne 18. března jsme vzpomínali na pražského arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka, kterého v ten den náš Pán povolal z tohoto světa. Většina z nás na něj ještě velmi dobře pamatuje, vzpomněli jsme na něj proto i při ranní i večerní mši svaté v naší katedrále. Ve stejný den však odešel k Pánu také jeden z významných kanovníků naší kapituly, kronikář a spisovatel Václav Hájek z Libočan, od roku 1544 také probošt kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi. Rok jeho narození není přesně známý, ale víme o něm, že zemřel 18. března 1553 v Praze. I jemu věnujeme v těchto dnech naši vzpomínku a přinášíme několik zajímavostí o jeho životě a působení nejen v naší metropolitní kapitule.

Podobizna Václava Hájka z Libočan

 

O Václavu Hájkovi se dodnes čeští studenti učí v dějepisu, jeho život a dílo jsou jedním z témat u maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Jako historik a kronikář bývá často jednostranně posuzován. Hájkova kronika se stala terčem kritiky z hlediska faktografických chyb, a to ze strany dalšího českého kněze Gelasia Dobnera a zejména pak historika Františka Palackého, později se dočkala pro změnu snah o obhajobu. Přínos pana kanovníka Hájka jakožto kronikáře je však minimálně v jedné oblasti naprosto nezastupitelný. V roce 1541 se totiž stal očitým svědkem velkého požáru Prahy, při kterém byla naše katedrála vážně poškozena. Hájkův popis průběhu požáru, který zachvátil náš chrám, je natolik detailní, že z něj dodnes můžeme čerpat cenné umělecko- i stavebně-historické informace. O jejich spolehlivosti nalezneme v katedrále mnoho důkazů. Řada konkrétních stop po ohni odpovídajících Hájkovu popisu je totiž v chóru i v chórovém ochozu dodnes patrná. Nejvýrazněji pak na zábradlí pozdně gotické Královské oratoře, které se dochovalo v originálu pouze ve své západní polovině, celá východní polovina je pak provedena jako dřevěná replika a rozdíl použitých materiálů je na první pohled patrný díky barevnosti. Pan kanovník Hájek pak o zábradlí doslova píše:

„Pavláčka královská kamenná výborným dílem kamenickým udělaná, na kteréž má být obyčej král Jeho Milost i králová Její Milost bývati, ta také nemohla před tím ohněm zůstati, neb ta světnička, kteráž na pavlači byla, divným způsobem shořela a od toho ohně krancové neb zábradla, na kteréž obyčej byl zpoléhati, zapukala se, takže to kamení počna od prostředku neb toho vejstupku královského po pravé ruce k hrobu sv. Víta padalo na zemi. Jinak sklep spodní i svrchní té pavlače zůstal v své celosti.“

Původně se jednalo o utrakvistického kněze, ke katolické víře pak konvertoval v roce 1521. Působil v Rožmitále a také v kostele svatého Tomáše v Praze. Během jeho působení ho však provázely také nemalé existenční potíže a potýkal se často s dluhy. Několikrát byl také vězněn, když se zastal poddaných proti vrchnosti, se kterou se kvůli tomu dostal do sporu. Mělo jít o zavražděnou služebnou manželky karlštejnského purkrabího Jana Bechyně z Lažan a o poddanou Arnošta Krajíře z Krajku, která byla nařčena z čarodějnictví. V roce 1549 se pak vzdal svých hodností a odešel do kláštera dominikánek u svaté Anny na Starém Městě v Praze, kde o čtyři roky umírá.

Podobiznu kanovníka Hájka nalezneme v přízemí kapitulního děkanství, tzv. Mladotova domu ve Vikářské ulici vedle naší katedrály. Na klenbě bývalé kapitulní knihovny je vyobrazen společně s řadou dalších významných kanovníků naší kapituly, jako je kronikář Kosmas, pozdější první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, ředitel stavby katedrály Beneš Krabice z Weitmile nebo církevní reformátor Jan Milíč z Kroměříže.

Na našeho kanovníka Václava Hájka pamatujeme s vděčností a vyprošujeme mu spásu jeho duše a život věčný.

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení