Ve čtvrtek uplynulo 140 let od úmrtí Bedřicha kardinála Schwarzenberga

Ve čtvrtek uplynulo 140 let od úmrtí Bedřicha kardinála Schwarzenberga

Včera, tedy ve stejný den, kdy si připomínáme kulaté výročí narození kanovníka Jan Rudolfa hraběte Šporka, vzpomínáme pro změnu také kulaté výročí úmrtí další výrazné osobnosti spojené s naší katedrálou, 27. pražského arcibiskupa Bedřicha Jana Josefa Celestyna kardinála knížete ze Schwarzenbergu, jednoho z hlavních hybatelů dostavby naší katedrály ve II. polovině 19. století. Toho náš Pán povolal z tohoto světa přesně před 140 lety, dne 27. března 1885.

Jedná se přesně o toho člena knížecí rodiny Schwarzenbergů, které věnoval Karel Havlíček Borovský jeden ze svých epigramů: „Zle, matičko, zle, Švarcnberci zde. Jeden ten je generál a druhý je kardinál. Zle, matičko, zle, Švarcnberci zde. Jeden drží karabáč, druhý říká otčenáš…“ Zjevně negativní vztah slavného českého novináře, spisovatele, básníka a politika konkrétně k pražskému arcibiskupovi má možná původ v jeho osobním odporu vůči katolické církvi, nic však nemění na velkých zásluhách tohoto našeho arcibiskupa, který byl stejně jako Karel Havlíček Borovský významným a zasloužilým vlastencem, i když jeho světonázor byl od toho Havlíčkova zcela jistě odlišný. Na vyjmenování všech zásluh kardinála knížete Schwarzenberga o naši, zemi, město a katedrálu by jeden článek nestačil. Připomeneme si alespoň nejvýznamnější momenty z jeho působení v Praze.

 

Portrét kardinála Schwarzenberga

 

Do Prahy přichází v roce 1850 z místa arcibiskupa salcburského již jako kardinál svaté církve římské, kterým byl jmenován o 8 let dříve. Počínaje jeho nástupem se stalo jakýmsi neoficiálním pravidlem, že funkce pražského arcibiskupa se spojuje s kardinálskou hodností, ačkoliv tomu tak ani později nebylo vždy. U jeho předchůdců na pražském arcibiskupském stolci setkáváme s kardinály jen zcela výjimečně. Bedřich Schwarzenberg byl zemský vlastenec a výrazná postava tzv. staročeské politiky, jeden z iniciátorů petice z roku 1861, která žádala, aby se císař František Josef I. dal korunovat na českého krále. Zasazoval se také o zřízení české univerzity. Založil řadu nadací a dobročinných organizací a významně se přičinil o výstavbu kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně. Pro naši katedrálu se jeho nejvýznamnějším počinem stalo založení Jednoty pro dostavbu chrámu svatého Víta, které inicioval již náš kanovník Michal Pešina z Čechorodu. Ten se však samotného založení Jednoty již nedožil. V návaznosti na tento krok byly dokončeny opravy zchátralého torza chóru a Velké jižní věže a provedena dostavba transeptu, trojlodí a západního průčelí s dvěma charakteristickými věžemi. Bedřich Schwarzenberg byl také nadšeným alpinistou. Vystoupil např. na Gross Wiesbachhorn ve Vysokých Taurách, pod nímž leží horská chata pojmenovaná na jeho počest Schwarzenberghütte. Žulový obelisk připomínající jeho návštěvu je i na vrcholu Boubína. Zřejmě největší výkon podal na svém posledním výstupu, kdy jako 64 letý zdolal vrchol Bildstöckljoch (3138). Na počest arcibiskupa byly pojmenovávány cesty, horské chaty, alpinistické společnosti a v Rakousku je dodnes považován za jednoho z průkopníků horolezectví.

 

Socha kardinála Schwarzenberga od J. V. Myslbeka

 

Arcibiskup Schwarzenberg byl vskutku vynikající osobnost, kterou v chórovém ochozu katedrály připomíná nádherná bronzová socha v nadživotní velikosti, zhotovená slavným českým sochařem Josefem Václavem Myslbekem. Zhotovení sochy objednal nástupce kardinála Schwarzenberga, arcibiskup František kardinál hrabě Schönborn-Buchheim-Wolfsthal, který Myslbekovi také zapůjčil rochetu, sutanu, solideo, mozetu i polštář, aby nebyl odkázán jen na svoji fantazii. Velká socha klečícího kardinála tak pomalu vznikala ze samých realistických detailů a pozorování. Konečný hliněný model Myslbek dokončil v roce 1895 za pomoci svých žáků. V chórovém ochozu byla bronzová socha umístěna v roce 1904 architektem Kamilem Hilbertem po dohodě s J. V. Myslbekem. Arcibiskup Schwarzenberg je tak zobrazen klečící naproti oltáři ve Staré arcibiskupské kapli, na kterém můžeme vidět sochu hlavního patrona pražské arcidiecéze a druhého pražského biskupa sv. Vojtěcha, jehož ostatky jsou v oltáři také uloženy, doprovázenou sochami sv. Cyrila a Metoděje. Ve Staré arcibiskupské kapli také nalezl arcibiskup Schwarzenberg místo svého posledního odpočinku vedle svých předchůdců i nástupců. Při prohlídce si všimněte dokonale zpracovaných detailů arcibiskupovy tváře, oblečení a insignií, které dosvědčují skutečné mistrovství Josefa Václava Myslbeka, právem označovaného za nejvýznamnějšího nebo jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů 19. století.

Kéž se náš Pán rozpomene na svého věrného služebníka a našeho arcibiskupa a přijme ho do svého království!

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení