Připomínáme si 56 let od smrti Josefa kardinála Berana

Připomínáme si 56 let od smrti Josefa kardinála Berana

Dozněly poslední tóny slavnostního rekviem. Jednoduchá rakev přikrytá lesklou látkou stojí v apsidě římského chrámu, daleko od československé vlasti uvězněné rudou ocelí. Náhle se chrámem rozléhá tiché šustění látek a pomalé kroky malého průvodu. Proti všem zvyklostem přichází ztichlým kostelem k rakvi papež Pavel VI. v pluviálu, modlí se a provádí výkrop rakve. Rakev bude zanedlouho uložena tam, kde nikdy žádný Čech předtím neležel – v kryptách chrámu svatého Petra ve Vatikánu po boku papežů Pia XI. a Pia XII. Taková pocta náleží v dějinách jen jedinému muži, skromnému rodákovi z Plzně, který život zasvětil eucharistii a práci – Josefu kardinálu Beranovi.

V sobotu 17. května si v katedrále připomínáme úmrtí 33. arcibiskupa pražského Josefa kardinála Berana. Ten se narodil na sklonku roku 1888 v Plzni do učitelské rodiny. Možná i to mu pomohlo ve studiu na plzeňském gymnáziu, České koleji v Římě (dnešní Nepomucenum) a v semináři na teologii. Na kněze byl vysvěcen v roce 1911 a doktorát získal v roce 1912. I po vysvěcení byl školství věrný, učil třeba na ženském učitelském ústavu sv. Anny a už tam rozpoznali jeho kvality, takže se stal ředitelem. Od roku 1928 pak učil na Teologické fakultě Univerzity Karlovy, kde získal v roce 1932 titul profesora teologie a ve stejném roce byl posazen do funkce rektora pražského arcibiskupského kněžského semináře.

To už se ale nad Československem začaly stahovat mraky nacistického agresora. Po nastolení protektorátu byl neustále šikanován gestapem a policií pro svou pozici a předchozí studium v Římě. Po atentátu na Heydricha byl pak v rámci retribucí proti české inteligenci 6. června 1942 zatčen, brutálně vyslýchán a uvězněn na Pankráci. Asi po měsíci čekání na popravu byl převezen do Terezína, později do koncentračního tábora Dachau. Otrocká práce, bití, hlad a nemoci by zlomily každého, ale ne odvážného českého kněze. Do smrti žila ve vzpomínkách spoluvězňů připomínka skromného a tichého duchovního modlícího se na tvrdé podlaze v zimě, když svou poslední přikrývku věnoval potřebnějším.

Peklo na zemi holocaustu nakonec Josef Beran přežil a vrátil se do Prahy, kde začal ihned opět organizovat výuku na semináři. Rychle se stal duší obnoveného katolického života v době třetí republiky a brzy se dočkal pocty, která tíží – biskupské mitry. V neděli 8. prosince 1946 přijal Josef Beran v naší katedrále biskupské svěcení a byl intronizován jako 33. arcibiskup pražský. V katedrále mu gratulovala elita české společnosti seřazená do úhledné řady před arcibiskupským trůnem a mezi nimi i muž s kouty, předseda vlády Československé republiky Klement Gottwald. Ten si nechá výměnou za 70 vězněných kněží a zachování církevního školství od arcibiskupa ještě slavnostně požehnat při slavnostním Te Deum po svém zvolení prezidentem a hned další rok nechá arcibiskupa internovat v paláci pražského arcibiskupství.

Následovala šestnáctiletá internace na samotce po různých opuštěných usedlostech a zámcích v republice. Od roku 1949 byl až do roku 1965 držen v přísné izolaci od veřejnosti. Arcibiskup nevěděl, kde přesně je, neměl spojení ani s nejbližšími ani žádné informace o dění ve světě kolem něj, byl neustále pozorován a odposloucháván. Bizarní epizodou byl pokus státní bezpečnosti o natočení milostného styku arcibiskupa se sloužící jeptiškou, kterého chtěli docílit přimícháváním léků podporujících sexuální touhu do jeho jídla. V 60. letech začala církev usilovat o jeho propuštění. Po těžkém jednání a nátlaku Svatého stolce, který se manifestoval ve jmenování vězně kardinálem, se socialistický režim rozhodl jej pustit do Říma, ale za podmínky, že se už nikdy nevrátí. To nesl Josef Bean velmi těžce a opravdu se po odletu v roce 1965 do vlasti za živa už nikdy nepodíval.

Poslední čtyři roky v římském exilu strávil starý kardinál tam, kde kdysi studoval – v koleji Nepomucenum. Ke konci již těžce nemocný kardinál se však s neutuchajícím nadšením vrhnul do aktivity. Zúčastnil se II. vatikánského koncilu, kde sklidil po pronesení projevu o svobodě svědomí bouřlivý potlesk, vystupoval v rádiu a zasílal dopisy církevním hodnostářům v Československu. Rakovinou trápeného hrdinu vyprovodil na cestu k Pánu sám papež Pavel VI., který rozhodl, že když ho představitelé jeho vlasti doma nechtějí, tak mu dá místo z nejčestnějších – v kryptě baziliky svatého Petra ve Vatikáně.

V roce 2018 se ostatky kardinála vrátily domů. Byl převezen a pohřben v katedrále svatého Vít, Václava a Vojtěcha v kapli svaté Anežky do jednoduchého sarkofágu. Dodnes se kanovníci Metropolitní kapituly i čeští věřící u jeho hrobu modlí za dokončení procesu blahořečení, zahájeného v roce 1998.

Dobrotivý Bože, tys vyvolil svého služebníka Josefa kardinála Berana, arcibiskupa pražského, aby šel ve stopách tvého Syna a v dobách pronásledování byl oporou církve v naší vlasti. Pokud jsi našel zalíbení v jeho životě a obětech, veď nás, prosíme, svým Svatým Duchem, abychom se dovedli modlit jako on, abychom dovedli spojovat své bolesti a utrpení s obětí tvého Syna na kříži a abychom nikdy neztráceli naději a důvěru v tvou láskyplnou prozřetelnost. Kéž sám tvůj Duch povede naši modlitbu. V důvěře, že jeho přímluva za svaté je v souladu s Božími záměry“, ti nyní předkládáme prosbu (vyjádříme ji svými slovy) a svěřujeme ji do přímluv Josefa kardinála Berana v naději, že vyslyšením jeho prosby se oslavíš i na něm, neboť i během svého života pomáhal a těšil všechny, kdo se na něj obraceli. Odvažujeme se prosit i o to, co je lidským silám nedosažitelné, protože sama církev nás k tomu povzbuzuje, když prohlašuje za blahoslavené a svaté ty, na jejichž přímluvu se dějí zázraky. Prosíme o to ve jménu našeho Pána Ježíše Krista, který s tebou v jednotě Ducha Svatého žije a kraluje na věky věků. Amen.  

Text: Jan Novák

Foto: Roman Albrecht/Člověk a Víra

Použité zdroje a literatura:
  • https://kardinalberan.com/cz/zivotopis/
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/kardinal-beran-muz-svedomi-ktery-v-boji-za-sve-idealy-prisel-o-svobodu-i-vlast-83508
  • https://www.cirkev.cz/pred-55-lety-zemrel-kardinal-josef-beran_37656

Aktuality & články

  • Noc kostelů 2025 v katedrále

    Noc kostelů 2025 v katedrále

    Jednou z nejvýraznějších akcí ve veřejném prostoru, která spojuje nejen katolické chrámy, ale všechny synagogy, modlitebny, kostely a katedrály všech různých denominací a konfesí je Noc kostelů v pátek 23. května. I tento rok se do ní zapojí i katedrála a to tradičním spojením mluveného slova a hudebních vstupů. Bude možné nahlédnout do normálně nepřístupných prostor a vidět to, co je normálně skryto pátravým očím věřících i turistů. 

  • Prezentaci ročenky Česká architektura  2023 – 2024 spolupořádala Metropolitní kapitula

    Prezentaci ročenky Česká architektura 2023 – 2024 spolupořádala Metropolitní kapitula

    V reprezentačních prostorách kapitulního děkanství ve Vikářské ulici v těsném sousedství naší katedrály proběhlo v úterý 29. dubna zajímavé setkání odborné i laické veřejnosti při příležitosti představení ročenky Česká architektura 2023 – 2024. To letos spolupořádala Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se společností PROSTOR – architektura, interiér, design, o.p.s., která ročenku vydává již 25 let. V aktuálním vydání se čtenáři totiž dozví také o významném architektonickém a stavebním projektu, díky kterému se naše metropolitní kapitula zapsala tučným písmem do novodobých dějin Pražského hradu. Jedná se o rekonstrukci a dostavbu novogotické budovy Nového proboštství na náměstí U sv. Jiří v těsném sousedství naší katedrály. Tato budova, která byla kapitule vrácena v roce 2016 ve zcela zdevastovaném stavu, byla díky intenzivnímu nasazení a péči kapituly zachráněna a byl jí opět vdechnut život. Poprvé v dějinách bylo zpřístupněno nádvoří této budovy veřejnosti, kromě záchrany a příkladné památkové obnovy historické budovy navržené a postavené předposledním dómským stavitelem Josefem Mockerem vznikly na nádvoří také dvě novostavby, navržené na půdorysu dříve zbořených hospodářských objektů, které dnes veřejnosti slouží.

  • Slavíme slavnost svatého Jana Nepomuckého

    Slavíme slavnost svatého Jana Nepomuckého

    V závěru týdne oslavíme v naší katedrále velkou slavnost svatého mučedníka Jana Nepomuckého, jednoho z hlavních patronů české země a naší katedrály. Právě v chórovém ochozu našeho chrámu je světcovo tělo uloženo v nádherném stříbrném sarkofágu, který byl zhotoven v souvislosti s jeho svatořečením na začátku 18. století.

  • DŮLEŽITÉ: Uzavření areálu Pražského hradu dne 4. 5. 2025

    DŮLEŽITÉ: Uzavření areálu Pražského hradu dne 4. 5. 2025

    V neděli 4. května 2025 bude od 11.00 do 19.00 hod. uzavřen areál Pražského hradu. Mše sv. v kostele Všech svatých v 15.30 a nešpory v katedrále sv. Víta v 17.00 proto výjimečně NEBUDOU.
    Ranní mše sv. v 8.30 a dopolední v 10.00 v katedrále proběhnou jako obvykle. Po skončení dopolední mše sv. v 10.00 je třeba bez prodlení opustit areál Hradu východem směr Prašný most. Děkujeme za pochopení.
  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení