Kulaté výročí narození kanovníka Antona Geberta

Kulaté výročí narození kanovníka Antona Geberta

V dubnu si připomínáme také 140. výročí narození našeho kanovníka Antona Geberta, perzekvovaného kněze a jednu z obětí nacistického režimu z řad členů naší metropolitní kapituly. Nacistickými koncentračními tábory prošla značná část našich kanovníků. Vězněni byli Otto Lev Stanovský a Otakar Švec a kruté zacházení nacistů nepřežil Antonín Bořek-Dohalský a právě Anton Gebert, přestože tento kanovník byl německé národnosti a na začátku okupace českých zemích nepatřil k odboji ani k otevřeným odpůrcům Třetí říše.

Fotografie kanovníka Antona Geberta

 

Důvod uvěznění kanovníka Geberta nebyl dosud uspokojivě vysvětlen. Patřil totiž původně mezi nacionálně orientované německé kněze, stal se redaktorem časopisu Kirchenblatt a po rozbití Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava se stal zastupujícím místním farářem Wehrmachtu. Přesto ho pražský arcibiskup Karel kardinál Kašpar v roce 1940 pověřil péčí o vězněné české kněze. Vzápětí však byl zatčen gestapem. Důvodem měla být jeho „nenávistné, štvavé a podlé smýšlení prozrazující zlovolná vyjádření o vedoucích činitelích státu a NSDAP“ a také poslech zahraničního rozhlasu, jak uváděla žaloba, která byla proti němu vznesená. Někdy je jako původce jeho uvěznění udáván německý kněz, kolaborant a konfident gestapa Franz Werner Bobe.

Původně byl odsouzen k jednomu roku žaláře, ovšem po odpykání trestu nebyl propuštěn, ale převezen nejprve do Terezína a následně 1. května 1942 do koncentračního tábora Dachau. Tam byl nucen k nadměrně těžké práci a při přenášení těžkých nádob si přivodil natržení plic. Již 17. května t.r. v Dachau umírá. Jeho ostatky byly zpopelněny a urna s popelem byla zaslána pražské metropolitní kapitule.

Nepřátelství nacistického režimu se obrátilo vůči každému, kdo kanovníku Gebertovi projevil blízkost. Starostové obcí a další funkcionáři, kteří se obrátili na říšského místodržícího v Praze s žádostí o jeho propuštění, byli zbaveni úřadu. Perzekuce se v souvislosti s osobou kanovníka Geberta dočkal i jeho další německý spolubratr v naší metropolitní kapitule, biskup Johannes Nepomuk Remiger. Ten urnu vloženou do dřevěné rakve pohřbil na hřbitově v jeho rodné obci Heiligenkreuz (Svatý Kříž u Plané, dnes Chodský Újezd).

Kanovník a světící biskup Remiger býval gestapem vyslýchán od samého začátku nacistické okupace. Pohřeb jeho spolubratra Antona Geberta však zájem gestapa o jeho osobu ještě výrazně zvýšil a do konce války již byl pod jeho nepřetržitým přísným dohledem. Po válce pak musel kanovník Remiger Československo opustit, zemřel v Bavorsku a pochován je v mnichovské katedrále. Hrob jeho spolubratra Antona Geberta byl v roce 1990 zlikvidován.

Nacistický režim zasadil metropolitní kapitule velmi tvrdou ránu. Dva kanovníci v jeho koncentračních táborech zemřeli, jeden zemřel rok po skončení války na následky krutého věznění, další dva kanovníci německé národnosti včetně kapitulního probošta byli vyhnáni z vlasti, ačkoliv sám zmíněný biskup Johann Nepomuk Remiger byl pronásledován gestapem. Jeden německý kanovník zemřel ještě v průběhu války. Defacto tak kapitula přišla o šest ze svých deseti členů. Na místa tří zemřelých kanovníků tak kapitula v roce 1948 vyhlásila dokonce konkurs. Zvolení kanovníci se však po únoru 1948 ani nemohli řádně ujmout svých úřadů a dílo zkázy dokonal komunistický režim, který další naše kanovníky věznil a utýral k smrti. Doslova tragický je případ ThDr. Otakara Švece, statečného vězně KZ Mauthausen a Dachau, který byl následně bezohledně perzekvován a vězněn komunistickým režimem v Mírově a propuštěn byl se zcela zničeným zdravím.  

Kéž jsou tito naši kanovníci příkladem statečnosti a obětavosti i pro všechny následující generace a kéž je náš Pán odmění za jejich oběť a přijme je do slávy svých svatých!

 

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení