Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

Pozorný návštěvník při pohledu na vnější opěrný systém západní části naší katedrály nemůže přehlédnout zvláštní kamenné baldachýny na velmi subtilních sloupech, které se vyskytují také kolem Velké jižní věže. Až na dvě výjimky zůstaly všechny neobsazené. Pouze na Mockerově západním průčelí jsou pod těmito baldachýny umístěny sochy císaře a krále Karla IV. a prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. K čemu tedy slouží ty ostatní? I pod nimi měly stát sochy, které již nebyly dokončeny. S koncem monarchie a pádem habsbursko-lotrinské dynastie v roce 1918 totiž tyto baldachýny definitivně ztratily svůj smysl. Mělo se totiž jednat o galerii králů, podobnou té, která zdobí západní průčelí katedrály Notre-Dame v Paříži.

Kde se ale vzal v zamýšlené galerii králů arcibiskup na západním průčelí chrámu? Zde se možná nachází odpověď na otázku, proč tento soubor soch již nebyl nikdy dokončen. Arnošt z Pardubic původní koncept rozbil a nahradil zde v roce 1942 císaře a krále Františka Josefa I., odstraněného již v době I. československé republiky, který původně tvořil protipól svému předkovi Karlu IV. Jeho socha byla po vzniku republiky snesena a údajně rozbita. Můžeme ji vidět ještě na dochované nepříliš kvalitní černobílé fotografii v okamžiku, kdy je připravována k demontáži. Bohužel se jednalo o demontáž naprosto nezaslouženou.

 

Snášení sochy císaře Františka Josefa 1919

 

Císař a král František Josef I. se v českých zemích těší rozporuplné pověsti. V pozdějších letech již byl dost oblíben a uctíván jako stařičký mocnář. Jeho slib, že se nechá v naší katedrále korunovat českým králem, který následně nedodržel, však přinesl značné roztrpčení a zklamání. Je mu to často vyčítáno dodnes. Jeho strýc a předchůdce, který byl posledním korunovaným českým králem, po své abdikaci žil dalších 27 let na Pražském hradě a byl zde často uctíván jako náš skutečný král Františkovi Josefovi navzdory. Paradoxně však právě v době vlády Františka Josefa I. byla vybudována podstatná část dómu. V roce 1848, když se ujal trůnu, stálo na Pražském hradě pouze zchátralé torzo chóru a Velké jižní věže. V roce 1916, kdy tento císař a král umírá, již byla katedrála opravena dostavěna prakticky do dnešní podoby, do jejího úplného dokončení a vysvěcení zbývalo již pouhých 13 let.

Zásluhy císaře Františka Josefa I. o dostavbu naší katedrály jsou naprosto nezpochybnitelné. Jako český král, byť nekorunovaný, na svůj vznešený velechrám rozhodně nezapomněl. Stejně jako na stavbu Národního divadla přispíval na dostavbu pražské katedrály z vlastních zdrojů velmi významnými sumami peněz. Je otázka, zda by se bez jeho nezanedbatelné finanční podpory dílo podařilo dokončit, nebo dokončit v takové kráse a tak brzy. Sochy císařů Karla IV. a Františka Josefa I. na průčelí katedrály tak měly pěknou spojitost. Zatímco první císař se zasloužil o výstavbu východní poloviny chrámu, ten druhý pak o 500 let později o vznik té západní.

 

Exteriér katedrály se znatelnými prázdnými výklenky

 

Původně zamýšlené uspořádání galerie králů mělo být ještě trochu jiné. Celý cyklus měl začít nad Svatováclavskou kaplí, kde pod baldachýnem dodnes stojí zvětšená replika dochované středověké sochy svatého Václava, kterou můžeme vidět právě v kapli nad oltářem. Galerie měla pokračovat směrem k západnímu průčelí knížaty Boleslavem II., Břetislavem I., prvním českým králem Vratislavem I., Vladislavem II., Přemyslem Otakarem I. a II., následovat měl nechronologicky Vladislav II. Jagellonský, Jiří z Poděbrad a Václav IV. Na jižním nároží západního průčelí měl stát původně právě Karel IV. a František Josef I. měl vytvářet jeho protiváhu na severním nároží. Na samotném průčelí katedrály pak měli stát Jan Lucemburský a Ferdinand V. Na severní straně trojlodí směrem do Vikářské ulice bylo v plánu umístit sochy Ferdinanda I., Marie Terezie a Rudolfa II. Jednota pro dostavbu chrámu svatého Víta však na tento záměr rezignovala z finančních důvodů a z celé galerie králů tak realizovala v roce 1908 právě Karla IV. a Františka Josefa I., a to přímo na západním průčelí. Ten rok se totiž slavilo 60 let od nástupu císaře na trůn.

Nejen galerie králů zůstala nedokončeným projektem. O některých dalších zajímavých nerealizovaných záměrech pro vás připravujeme další články.

 

Text i foto: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    Z technických důvodů byla Metropolitní kapitula nucena přistoupit ke zřízení nové facebookové stránky katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Změna byla vynucena nemožností vyřešení externích problémů se správou účtu staré stránky. Stará stránka bude v červenci postupně převedena na novou a na začátku srpna 2025 zcela zrušena. Novou stránku najdete pod tímto odkazem. Budeme rádi, když nám zůstanete věrní i na ní. 

  • Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Tisícileté dějiny naší katedrály jsou plné zvratů, období úspěšného budování a opětovného ničení. Její dnešní podoba je výsledkem mnoha dostaveb, úprav a oprav, již neodpovídá původním středověkým plánům a zejména její mobiliář pochází z různých období, neboť ten původní byl průběžně rozebírán, ničen a znovu doplňován. Těžký život naší katedrály jí však přinesl také četné zvláštnosti a paradoxně také i řadu unikátních privilegií, udělených samotným papežem, když katedrála a její kapitula tyto těžké doby přečkaly. O některých z nich vám přinášíme tento článek.

  • Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    V pátek dne 27. června uplyne 90 let od chvíle, kdy naše katedrála hostila ve své době naprosto přelomovou a dnes bohužel již téměř zapomenutou událost, jejíž skutečný význam zůstává zejména s ohledem na následující vývoj československých dějin nedoceněn. Předcházelo jí půlhodinové vyzvánění zvonů všech kostelů v Československu, když v 18 hodin do pražské katedrály vstoupil pařížský arcibiskup Jean kardinál Verdier, papežský legát zastupující papeže Pia XI. na Prvním celostátním sjezdu katolíků československých. Ten zde pronesl zahajovací proslov a pražský arcibiskup Karel Kašpar přečetl v šesti jazycích národů československého státu pověřovací bulu papeže a jeho požehnání.

  • V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    Již od Velikonoc se v katedrále nezastavil kolotoč slavností, svátků a pontifikálních bohoslužeb. Jen za červen jsme v pořadu měly už šest zvláštních bohoslužeb a obřadů. V sobotu 21. června však přichází vrchol červnových mimořádných bohoslužeb, neboť v katedrále přijme kněžské svěcení jáhen Římskokatolické farnosti Dobříš Jan Hála. 

  • Stříbrný náhrobek svatého Jana Nepomuckého – II. díl

    Stříbrný náhrobek svatého Jana Nepomuckého – II. díl

    Nádherné dílo vídeňského architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu a zlatníka Josefa Würtha v chórovém ochozu katedrály, které bylo v roce 1736 z podnětu samotného císaře a císařovny zbudováno ke cti svatého Jana Nepomuckého, uctívaného již po generace věřícími z celého světa, mělo v dějinách několikrát doslova namále. Nechybělo mnoho a stovky kilogramů ryzího stříbra mohly být roztaveny a použity pro jiné účely. Nebylo by to poprvé, kdy by naše katedrála přišla o vzácná umělecká díla, která byla zpeněžena za účelem financování armády, rozkradena nebo zničena z ideologických důvodů. Již Zikmund Lucemburský nechal rozebrat nádhernou výzdobu hrobu svatého Václava ze zlata a drahých kamenů, chrám vyplenili i husité a kritickým byl zejména rok 1619, kdy kalvinisté pod vedením dvorního kazatele Abrahama Sculteta vydrancovali interiér katedrály a tehdy zneuctili i hrob Jana Nepomuckého, který v té době ještě nebyl prohlášen ani za blahoslaveného, ale byl uložen na stejném místě v chórovém ochozu. Zneuctění tohoto hrobu zobrazuje jedna z dřevořezeb Kašpara Bechtelera, dnes skrytá právě za stříbrným mauzoleem, která byla vytvořena krátce po bitvě na Bílé hoře.

  • Unikátní klenba Chórové kaple katedrály zblízka

    Unikátní klenba Chórové kaple katedrály zblízka

    V letošním roce se nám naskytla zcela mimořádná příležitost detailně si prohlédnout pozoruhodné klenby naší katedrály zblízka. Metropolitní kapitula a Správa Pražského hradu totiž zahájily společně restaurování Chórové kaple, která je umístěna v přízemní části renesanční Wohlmutovy kruchty v severní části transeptu. Zatímco kapitula převezla do restaurátorských dílen dřevěný mobiliář a uvolnila tak dočasně celý prostor kaple, Správa Pražského hradu ho zaplnila lešením, aby mohlo být provedeno restaurování stěn i kleneb.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení