O Květné neděli bude znít v katedrále hymnus ze 6. století

O Květné neděli bude znít v katedrále hymnus ze 6. století

„Hle, jak až k srdci proniká zbraň bezcitná a strašlivá! Z boku se řine s vodou krev a od hříchu nás omývá.“

Květnou nedělí vstoupíme do Svatého týdne, kterým vrcholí celý liturgický rok a kdy budeme slavit vrcholné události z dějin spásy. Památka Poslední večeře Páně zpřítomňuje ustanovení eucharistie, kdy náš Pán Ježíš Kristus večer před svou smrtí na kříži vzal do rukou chléb a kalich vína a řekl svým učedníkům „toto je moje tělo, které se za vás vydává“ a „toto je má krev, která se za vás prolévá,“ „toto je smlouva nová a věčná“ a „to konejte na mou památku.“ Kristovo zatčení, odsouzení a následnou vykupitelskou smrt na kříži připomíná památka Umučení Páně, slavená na Velký pátek a následně v sobotu v noci budeme slavit vigilii Zmrtvýchvstání Páně, Kristovo slavné vzkříšení a vítězství nad smrtí.

Svatý týden je uveden úryvkem z evangelia, který uslyšíme právě na začátku mše svaté o Květné neděli. Slavný vjezd Pána Ježíše do Jeruzaléma, kdy je vítán zástupy jako král a prorok, to je událost kterou si připomeneme při tradičním žehnání ratolestí, se kterými se vydáme ve slavnostním procesí k oltáři. Zástupy lidí tehdy rozprostíraly Ježíši na cestu své pláště, kladly před něj zelené ratolesti a provolávaly mu slávu jako svému králi: „Hosana synu Davidovu, požehnaný, který přichází ve jménu Páně! Hosana na výsostech!“ Jako naprostý protiklad vůči tomuto úryvku z evangelia pak na první pohled působí zpráva o Kristovu zatčení, soudu a ukřižování, kterou vyslechneme při téže mši svaté o několik okamžiků později při zpívaných pašijích. Je to však zpráva o Kristově vykupitelské oběti a konečném vítězství nad smrtí, zpráva o králi, který není korunován korunou ze zlata a drahých kamenů, ale korunou trnovou, symbolem utrpení, které vzal na sebe za nás hříšníky.

Toto tajemství Kristovy vykupitelské oběti na kříži spojené s důrazem na jeho královský majestát vyjadřuje starobylý hymnus původem z Franské říše, který budeme v katedrále posléze zpívat v úvodu nešpor o Květné neděli. Tento hymnus církev zpívá při nešporách každý den Svatého týdne a jedná se dílo raně středověkého básníka a biskupa v Poitiers, který se jmenoval Venantius Fortunatus. Nádherná píseň, která začíná slovy „Vexilla regis prodeunt“ (česky „Korouhve královské jdou vpřed“), byla poprvé zpívána 19. listopadu 569 při procesí, ve kterém byly přinášeny relikvie Svatého Kříže z Tours právě do kláštera Svatého Kříže v Poitiers. Ty získala franská královna a později světice Radegunda darem od východořímského císaře Justiniána II.

Tento hymnus, který původně oslavoval tuto konkrétní historickou událost, již dlouhá staletí neodmyslitelně patří k liturgii Svatého týdne a spojuje nás tak s generacemi křesťanů, které stejnými slovy oslavovaly největší událost v dějinách spásy. Zpíváme ho také o svátku Povýšení Svatého Kříže dne 14. září. Celým svým obsahem totiž oslavuje Kristův kříž jako nástroj našeho vykoupení, jako nádherný a zářící strom, který je zkropen božskou krví, jehož prostřednictvím Kristus smrt přemohl a vykoupil nás pro život věčný. Z nástroje umučení se tak stal nástroj našeho vykoupení a symbol naší naděje na spásu a život věčný. Proto v tomto hymnu voláme „O Crux ave, spes unica!“ – „Zdráv buď, kříži, jediná naše naděje!“ A právě svatý kříž je tou královskou korouhví Syna Božího, našeho nejvyššího a věčného kněze a nebeského krále a v jiné písni prosíme: „Praporem nám, svatý kříži, v každém našem boji buď!“  

„Korouhve královské jdou vpřed, kříž září ohněm tajemství; ten, který stvořil tělo, svět, svým tělem, přibit na něm, tkví (….) Nádherný strome zářící, jejž rosí božské krve proud, za hodna vyvolený jsi ke svatým údům tvrdě lnout!“

Kéž nás dle slov této starobylé písně Kristus svým křížem uzdraví a přivede k slávě na nebi!

 

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení