Připomínáme si 56 let od smrti Josefa kardinála Berana

Připomínáme si 56 let od smrti Josefa kardinála Berana

Dozněly poslední tóny slavnostního rekviem. Jednoduchá rakev přikrytá lesklou látkou stojí v apsidě římského chrámu, daleko od československé vlasti uvězněné rudou ocelí. Náhle se chrámem rozléhá tiché šustění látek a pomalé kroky malého průvodu. Proti všem zvyklostem přichází ztichlým kostelem k rakvi papež Pavel VI. v pluviálu, modlí se a provádí výkrop rakve. Rakev bude zanedlouho uložena tam, kde nikdy žádný Čech předtím neležel – v kryptách chrámu svatého Petra ve Vatikánu po boku papežů Pia XI. a Pia XII. Taková pocta náleží v dějinách jen jedinému muži, skromnému rodákovi z Plzně, který život zasvětil eucharistii a práci – Josefu kardinálu Beranovi.

V sobotu 17. května si v katedrále připomínáme úmrtí 33. arcibiskupa pražského Josefa kardinála Berana. Ten se narodil na sklonku roku 1888 v Plzni do učitelské rodiny. Možná i to mu pomohlo ve studiu na plzeňském gymnáziu, České koleji v Římě (dnešní Nepomucenum) a v semináři na teologii. Na kněze byl vysvěcen v roce 1911 a doktorát získal v roce 1912. I po vysvěcení byl školství věrný, učil třeba na ženském učitelském ústavu sv. Anny a už tam rozpoznali jeho kvality, takže se stal ředitelem. Od roku 1928 pak učil na Teologické fakultě Univerzity Karlovy, kde získal v roce 1932 titul profesora teologie a ve stejném roce byl posazen do funkce rektora pražského arcibiskupského kněžského semináře.

To už se ale nad Československem začaly stahovat mraky nacistického agresora. Po nastolení protektorátu byl neustále šikanován gestapem a policií pro svou pozici a předchozí studium v Římě. Po atentátu na Heydricha byl pak v rámci retribucí proti české inteligenci 6. června 1942 zatčen, brutálně vyslýchán a uvězněn na Pankráci. Asi po měsíci čekání na popravu byl převezen do Terezína, později do koncentračního tábora Dachau. Otrocká práce, bití, hlad a nemoci by zlomily každého, ale ne odvážného českého kněze. Do smrti žila ve vzpomínkách spoluvězňů připomínka skromného a tichého duchovního modlícího se na tvrdé podlaze v zimě, když svou poslední přikrývku věnoval potřebnějším.

Peklo na zemi holocaustu nakonec Josef Beran přežil a vrátil se do Prahy, kde začal ihned opět organizovat výuku na semináři. Rychle se stal duší obnoveného katolického života v době třetí republiky a brzy se dočkal pocty, která tíží – biskupské mitry. V neděli 8. prosince 1946 přijal Josef Beran v naší katedrále biskupské svěcení a byl intronizován jako 33. arcibiskup pražský. V katedrále mu gratulovala elita české společnosti seřazená do úhledné řady před arcibiskupským trůnem a mezi nimi i muž s kouty, předseda vlády Československé republiky Klement Gottwald. Ten si nechá výměnou za 70 vězněných kněží a zachování církevního školství od arcibiskupa ještě slavnostně požehnat při slavnostním Te Deum po svém zvolení prezidentem a hned další rok nechá arcibiskupa internovat v paláci pražského arcibiskupství.

Následovala šestnáctiletá internace na samotce po různých opuštěných usedlostech a zámcích v republice. Od roku 1949 byl až do roku 1965 držen v přísné izolaci od veřejnosti. Arcibiskup nevěděl, kde přesně je, neměl spojení ani s nejbližšími ani žádné informace o dění ve světě kolem něj, byl neustále pozorován a odposloucháván. Bizarní epizodou byl pokus státní bezpečnosti o natočení milostného styku arcibiskupa se sloužící jeptiškou, kterého chtěli docílit přimícháváním léků podporujících sexuální touhu do jeho jídla. V 60. letech začala církev usilovat o jeho propuštění. Po těžkém jednání a nátlaku Svatého stolce, který se manifestoval ve jmenování vězně kardinálem, se socialistický režim rozhodl jej pustit do Říma, ale za podmínky, že se už nikdy nevrátí. To nesl Josef Bean velmi těžce a opravdu se po odletu v roce 1965 do vlasti za živa už nikdy nepodíval.

Poslední čtyři roky v římském exilu strávil starý kardinál tam, kde kdysi studoval – v koleji Nepomucenum. Ke konci již těžce nemocný kardinál se však s neutuchajícím nadšením vrhnul do aktivity. Zúčastnil se II. vatikánského koncilu, kde sklidil po pronesení projevu o svobodě svědomí bouřlivý potlesk, vystupoval v rádiu a zasílal dopisy církevním hodnostářům v Československu. Rakovinou trápeného hrdinu vyprovodil na cestu k Pánu sám papež Pavel VI., který rozhodl, že když ho představitelé jeho vlasti doma nechtějí, tak mu dá místo z nejčestnějších – v kryptě baziliky svatého Petra ve Vatikáně.

V roce 2018 se ostatky kardinála vrátily domů. Byl převezen a pohřben v katedrále svatého Vít, Václava a Vojtěcha v kapli svaté Anežky do jednoduchého sarkofágu. Dodnes se kanovníci Metropolitní kapituly i čeští věřící u jeho hrobu modlí za dokončení procesu blahořečení, zahájeného v roce 1998.

Dobrotivý Bože, tys vyvolil svého služebníka Josefa kardinála Berana, arcibiskupa pražského, aby šel ve stopách tvého Syna a v dobách pronásledování byl oporou církve v naší vlasti. Pokud jsi našel zalíbení v jeho životě a obětech, veď nás, prosíme, svým Svatým Duchem, abychom se dovedli modlit jako on, abychom dovedli spojovat své bolesti a utrpení s obětí tvého Syna na kříži a abychom nikdy neztráceli naději a důvěru v tvou láskyplnou prozřetelnost. Kéž sám tvůj Duch povede naši modlitbu. V důvěře, že jeho přímluva za svaté je v souladu s Božími záměry“, ti nyní předkládáme prosbu (vyjádříme ji svými slovy) a svěřujeme ji do přímluv Josefa kardinála Berana v naději, že vyslyšením jeho prosby se oslavíš i na něm, neboť i během svého života pomáhal a těšil všechny, kdo se na něj obraceli. Odvažujeme se prosit i o to, co je lidským silám nedosažitelné, protože sama církev nás k tomu povzbuzuje, když prohlašuje za blahoslavené a svaté ty, na jejichž přímluvu se dějí zázraky. Prosíme o to ve jménu našeho Pána Ježíše Krista, který s tebou v jednotě Ducha Svatého žije a kraluje na věky věků. Amen.  

Text: Jan Novák

Foto: Roman Albrecht/Člověk a Víra

Použité zdroje a literatura:
  • https://kardinalberan.com/cz/zivotopis/
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/kardinal-beran-muz-svedomi-ktery-v-boji-za-sve-idealy-prisel-o-svobodu-i-vlast-83508
  • https://www.cirkev.cz/pred-55-lety-zemrel-kardinal-josef-beran_37656

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    DŮLEŽITÉ: Přechod na nové katedrální Facebookové stránky

    Z technických důvodů byla Metropolitní kapitula nucena přistoupit ke zřízení nové facebookové stránky katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Změna byla vynucena nemožností vyřešení externích problémů se správou účtu staré stránky. Stará stránka bude v červenci postupně převedena na novou a na začátku srpna 2025 zcela zrušena. Novou stránku najdete pod tímto odkazem. Budeme rádi, když nám zůstanete věrní i na ní. 

  • Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

    Nedokončená galerie králů na pražské katedrále

    Pozorný návštěvník při pohledu na vnější opěrný systém západní části naší katedrály nemůže přehlédnout zvláštní kamenné baldachýny na velmi subtilních sloupech, které se vyskytují také kolem Velké jižní věže. Až na dvě výjimky zůstaly všechny neobsazené. Pouze na Mockerově západním průčelí jsou pod těmito baldachýny umístěny sochy císaře a krále Karla IV. a prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. K čemu tedy slouží ty ostatní? I pod nimi měly stát sochy, které již nebyly dokončeny. S koncem monarchie a pádem habsbursko-lotrinské dynastie v roce 1918 totiž tyto baldachýny definitivně ztratily svůj smysl. Mělo se totiž jednat o galerii králů, podobnou té, která zdobí západní průčelí katedrály Notre-Dame v Paříži.

  • Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Unikátní privilegia pražské katedrály a její kapituly

    Tisícileté dějiny naší katedrály jsou plné zvratů, období úspěšného budování a opětovného ničení. Její dnešní podoba je výsledkem mnoha dostaveb, úprav a oprav, již neodpovídá původním středověkým plánům a zejména její mobiliář pochází z různých období, neboť ten původní byl průběžně rozebírán, ničen a znovu doplňován. Těžký život naší katedrály jí však přinesl také četné zvláštnosti a paradoxně také i řadu unikátních privilegií, udělených samotným papežem, když katedrála a její kapitula tyto těžké doby přečkaly. O některých z nich vám přinášíme tento článek.

  • Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    Před 90 lety byl v katedrále zahájen První celostátní sjezd katolíků československých

    V pátek dne 27. června uplyne 90 let od chvíle, kdy naše katedrála hostila ve své době naprosto přelomovou a dnes bohužel již téměř zapomenutou událost, jejíž skutečný význam zůstává zejména s ohledem na následující vývoj československých dějin nedoceněn. Předcházelo jí půlhodinové vyzvánění zvonů všech kostelů v Československu, když v 18 hodin do pražské katedrály vstoupil pařížský arcibiskup Jean kardinál Verdier, papežský legát zastupující papeže Pia XI. na Prvním celostátním sjezdu katolíků československých. Ten zde pronesl zahajovací proslov a pražský arcibiskup Karel Kašpar přečetl v šesti jazycích národů československého státu pověřovací bulu papeže a jeho požehnání.

  • V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    V sobotu přijme kněžské svěcení Jan Hála

    Již od Velikonoc se v katedrále nezastavil kolotoč slavností, svátků a pontifikálních bohoslužeb. Jen za červen jsme v pořadu měly už šest zvláštních bohoslužeb a obřadů. V sobotu 21. června však přichází vrchol červnových mimořádných bohoslužeb, neboť v katedrále přijme kněžské svěcení jáhen Římskokatolické farnosti Dobříš Jan Hála. 

  • Stříbrný náhrobek svatého Jana Nepomuckého – II. díl

    Stříbrný náhrobek svatého Jana Nepomuckého – II. díl

    Nádherné dílo vídeňského architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu a zlatníka Josefa Würtha v chórovém ochozu katedrály, které bylo v roce 1736 z podnětu samotného císaře a císařovny zbudováno ke cti svatého Jana Nepomuckého, uctívaného již po generace věřícími z celého světa, mělo v dějinách několikrát doslova namále. Nechybělo mnoho a stovky kilogramů ryzího stříbra mohly být roztaveny a použity pro jiné účely. Nebylo by to poprvé, kdy by naše katedrála přišla o vzácná umělecká díla, která byla zpeněžena za účelem financování armády, rozkradena nebo zničena z ideologických důvodů. Již Zikmund Lucemburský nechal rozebrat nádhernou výzdobu hrobu svatého Václava ze zlata a drahých kamenů, chrám vyplenili i husité a kritickým byl zejména rok 1619, kdy kalvinisté pod vedením dvorního kazatele Abrahama Sculteta vydrancovali interiér katedrály a tehdy zneuctili i hrob Jana Nepomuckého, který v té době ještě nebyl prohlášen ani za blahoslaveného, ale byl uložen na stejném místě v chórovém ochozu. Zneuctění tohoto hrobu zobrazuje jedna z dřevořezeb Kašpara Bechtelera, dnes skrytá právě za stříbrným mauzoleem, která byla vytvořena krátce po bitvě na Bílé hoře.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení