Vyjádření Metropolitní kapituly u sv. Víta k šířeným pomluvám a nepravdám týkajícím se obsazení pozice varhaníka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Vyjádření Metropolitní kapituly u sv. Víta k šířeným pomluvám a nepravdám týkajícím se obsazení pozice varhaníka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze se rozhodla v roce 2023 vytvořit nové pracovní místo Zástupce ředitele kůru a varhaník, které do té doby v katedrále neexistovalo, a posílit tak personálně provoz katedrály v oblasti hudby. Kapitula má zájem rozvíjet hudbu během liturgie, ale také významně rozvinout mezinárodní varhanní festival v katedrále. Další hudební a kulturní život pak bude probíhat vedle katedrály, kde v současnosti Metropolitní kapitula připravuje víceúčelový sál.

Pro obsazení tohoto nového pracovního místa Metropolitní kapitula organizovala v roce 2023 výběrové řízení, jehož hlavní částí byl konkurz před odbornou porotou externích nezávislých umělců z řad varhaníků a pedagogů akademií a konzervatoří, mezi nimiž byli profesor Akademie múzických umění v Praze a významný varhaník Jan Hora, pedagogové Akademie múzických umění v Praze a Pražské konzervatoře Jan Kalfus a Josef Popelka, ale také ředitel kůru a dómský varhaník Josef Kšica a další. Kompletní složení odborné poroty bylo při vyhlášení výběrového řízení uveřejněno na webových stránkách Metropolitní kapituly. Právě jmenováním takové poroty Metropolitní kapitula měla zájem zajistit objektivní posouzení uchazečů. Informace o konkurzu byla několik měsíců publikována v několika časopisech a na webových stránkách. Přihlášku mohl podat kdokoliv, kdo splňoval základní kvalifikační předpoklady. Jakákoliv tvrzení o „dohodnutém a na míru připraveném konkurzu“ jsou především urážkou renomovaných členů odborné poroty, nejsou pravdivá a je nutné je označit za hrubé a zákeřné pomluvy.

Vedle odborných schopností uchazečů je pro Metropolitní kapitulu velmi významným faktorem také motivace a zájem pro ni pracovat a podílet se na jejím rozvoji. Základním počinem při takové motivaci je ochota přihlásit se do výběrového řízení a tímto krokem svůj zájem projevit.

Pan Přemysl Kšica v minulosti nebyl v pracovněprávním vztahu k Metropolitní kapitule, tedy Metropolitní kapitula s ním žádnou spolupráci aktivně neukončila. Kvality pana Přemysla Kšici jako varhaníka jsou obecně známy a Metropolitní kapitula je nikdy nezpochybňovala. Pan Přemysl Kšica však neprojevil zájem pro Metropolitní kapitulu pracovat a do výběrového řízení se nepřihlásil. Toto jeho rozhodnutí nelze než respektovat.

Odborná porota pana Ondřeje Valentu na základě svého hodnocení doporučila Metropolitní kapitule a ta jej přijala do pracovního poměru. Po jeho více než ročním působení v katedrále považuje Metropolitní kapitula své rozhodnutí přijmout jej do pracovního poměru za správné a za svým zaměstnancem panem Ondřejem Valentou jednoznačně stojí.

Pokud jde o šířené pomluvy ohledně celé této záležitosti, není obtížné dovodit a identifikovat jejich zdroj. Především ti, kdo je vytvářejí, a do značné míry i ti, kdo je šíří, tím ukazují na svoji lidskou malost a defekt charakteru.

 

V Praze dne 26.03.2025

Ondřej Pávek, děkan kapituly

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení