Vzpomínáme na Msgre. Stanovského a profesora Opatrného

Vzpomínáme na Msgre. Stanovského a profesora Opatrného

V prosinci je katedrála nejen místem adventního usebrání doplněného zpěvem hravých adventních písní, ale také místem vzpomínání a občas i zapomínání… Tak je tomu i v případě několika výročí úmrtí, které bychom Vám rádi připomněli. Již 5. prosince vzpomeneme věčné památky Msgre. Otty Lva Stanovského a o dva dny později 7. prosince profesora Jana Opatrného. Oba dva si naši pozornost určitě zaslouží. 

Ve čtvrtek 5. prosince uplyne 79 let od chvíle, kdy na následky věznění a mučení nacisty zemřel význačný člen naší Metropolitní kapituly u sv. Víta a mimořádně statečný kněz, kanovník Msgre. ThDr. Otto Lev Stanovský (+ 5.12.1945). Proslul jako hluboce zbožný člověk, mimořádně nadaný hudebník a výborný zpěvák, v neposlední řadě také jako učitel a vychovatel. Mezi jeho svěřence patřili mimo jiné synové následníka rakouského, uherského a českého trůnu Františka Ferdinanda d´Este, v pozdějších letech se stal rektorem pražského arcibiskupského semináře. Členem pražské metropolitní kapituly při katedrále sv. Víta byl jmenován v roce 1934 a 21.10. t.r. instalován jako canonicus ecclesiastes et III. Ioanneus. Během nacistické okupace pomáhal pronásledovaným. V roce 1942 byl na základě udání zatčen gestapem a 21.1.1943 odsouzen k trestu smrti, neboť měl být informován o úkrytu sedmi parašutistů, kteří v rámci operace Anthropoid provedli atentát na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Tuto informaci však tajil před okupačními úřady. Po četných intervencích zejména ze strany berlínského nuncia mu byl trest smrti zmírněn na osmiletý žalář. Byl vězněn ve věznicích na Pakráci, v Berlíně, v Plötzensee a později ve Straubingu, kde strávil delší čas přikovaný řetězem v malé kobce. Do Prahy se vrátil 1.6.1945, ovšem v důsledku vážně poškozeného zdraví způsobeného krutým vězněním o půl roku později umírá.

 

Msgre. Stanovský pred Velkou válkou

 

V sobotu 7. prosince vzpomínáme na vysokoškolského pedagoga a teologa z řad kanovníků naší metropolitní kapituly, prof. ThDr. Jana Opatrného, kterého v tento den roku 1968 náš Pán povolal. Na kněze byl vysvěcen již v roce 1919. Nejprve sloužil v duchovní správě v Lužné u Rakovníka, brzy se však stal katechetou v Rakovníku a v roce 1932 již působil jako středoškolský profesor náboženství na reálném gymnáziu v Praze – Královských Vinohradech. V roce 1940 se stává arcibiskupským notářem, následně konsistorním radou a v roce 1948 tajným papežským komořím. Doktorem teologie se stal v roce 1936 a v letech druhé světové války vyučoval fundamentální teologii na Teologickém institutu v Dolních Břežanech. Členem metropolitní kapituly byl jmenován v roce 1948 na základě výsledků konkursu, kterým kapitula obsazovala místa uvolněná po tragicky zemřelých kanovnících v průběhu nacistické okupace. V kapitule se postupně dostal až na místo preláta arcijáhna a působil zde současně se svým bratrem Bohumilem, který zastával úřady kapitulního i generálního vikáře. Akademické působení ukončil v roce 1962. Po smrti byl pochován do kapitulní hrobky na břevnovském hřbitově v Praze.

Pamatujeme na oba naše pastýře s vděčností a prosíme Pána, aby je přijal do slávy svých svatých a bohatě odměnil za statečnost, se kterou Msgre. Stanovský snášel své utrpení a za život profesora Opatrného věnovaný vzdělávání dalších generací.

Text: Ing. Ondřej Stříteský

Aktuality & články

  • DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    DŮLEŽITÉ: Zrušení mše svaté a hudebních nešpor 7. května

    Oznamujeme, že konání bohoslužby plánované na 7. května 2025 (za +biskupa Antonína Podlahu a za zemřelé archeology při příležitosti 100. výročí založení Archeologického ústavu AV ČR) není na základě sdělení ředitele Správy Pražského hradu z důvodu velmi exponovaného programu na Pražském hradě v uvedených dnech možné.

    S politováním tedy sdělujeme, že se bohoslužba konat nebude.

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – II. díl

    Ikonickou se stala fotografie, která zachytila okamžik, kdy papež Jan Pavel II. vystoupil z letadla v Ruzyni a poprvé tak vstoupil na naši půdu. Padl na zem a uctil naši zemi políbením.

    „Věřící z Čech, Moravy a Slovenska mají v Římě pastýře, který rozumí jejich řeči. Rozumí i jejich mlčení. V době, kdy byla církev této země umlčena, považoval jsem za součást svého poslání být jejími ústy. Nyní je mým hlavním posláním vůči místní církvi to, co Ježíš svěřil Petrovi, posilovat své bratry.“

  • První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    První návštěva papeže v pražské katedrále v dějinách – I. díl

    „Nevím, zda vím, co je to zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku.“ Václav Havel, prezident ČSFR, 21. dubna 1990

    Na začátku dubna celý svět vzpomínal na jednoho z největších papežů v dějinách, svatého Jana Pavla II. Uplynulo totiž přesně 20 let od chvíle, kdy ho náš Pán povolal z tohoto světa. Pro naši katedrálu však letošní duben přináší ještě jedno významné výročí, které je s papežem Janem Pavlem II. spojené. Dne 21. dubna totiž uplyne přesně 35 let od chvíle, kdy vůbec poprvé v dějinách vstoupil papež na české území a kdy také navštívil naši katedrálu, kde se setkal s českými biskupy. Symbolika toho, že ve stejný den odešel papež František nás tíží právě v těchto dnech, kdy jej věřící na celém světě vyprovázejí na cestě z vzkříšeným Pánem…

  • DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    DŮLEŽITÉ: Ranní mše svaté přesunuty do Svatováclavské kaple

    Vzhledem k tomu, že Chórová kaple katedrály bude v následujících týdnech procházet náročnou rekonstrukcí interiéru a restaurací mobiliáře, tak vedení Metropolitní kapituly rozhodlo o přesunutí ranních mší svatých v 07:00 do Svatováclavské kaple. Katedrální svatostánek bude rovněž přesunut do Svatováclavské kaple. 

    Bohužel v katedrále není jiný důstojný prostor k tiché modlitbě v průběhu dne, a tak se páteční celodenní výstav Nejsvětější svátosti po dobu rekonstrukce ruší. 

    Za omezení se omlouváme, katedrála je v průběhu dne věřícím k dispozici k modlitbě dle platných dohod mezi Metropolitní kapitulou a Pražským hradem. 

  • Zemřel papež František

    Zemřel papež František

    V pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let zemřel papež katolické církve František. O úmrtí Svatého otce informoval vatikánský komoří, kardinál Kevin Farrell. Papežův skon těsně po oslavě velikonočního tridua zasáhl věřící po celém světě, kteří nyní oslavují zmrtvýchvstání Páně a zároveň s nadějí pamatují v modlitbách na svého zesnulého pastýře.

  • Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    Výročí úmrtí Karla kardinála Kašpara, našeho kanovníka a knížete-arcibiskupa

    V krušných letech okupace českých zemí nacistickou Německou říší a v průběhu II. světové války odchází k Pánu velká osobnost naší církve, první československý kardinál, poslední kníže-arcibiskup pražský a někdejší kanovník naší metropolitní kapituly ThDr. JUDr. Karel Kašpar. Výročí jeho smrti si připomínáme dne 21. dubna, zemřel v roce 1941. O měsíc později, o slavnosti svatého Jana Nepomuckého dne 16. května, budeme slavit 155. výročí jeho narození.

Děkujeme, že při návštěvě katedrály respektujete tato základní omezení